دوشنبه 4 ارديبهشت 1396
  معرفی کتابخانه دانشکده

معرفی کتابخانه دانشکده

                                                                                                                                            

     امروزه، اعتبار و عظمت دانشگاه‌ها نه در شمار زیاد دانشجویان، که در شهرت آنها در پرداختن به امر پژوهش و پیشرفت دانش است. توفیق یک دانشگاه در گرو تجهیز خود به ابزار تحقیق، از جمله آزمایشگاه‌های مجهز و کتابخانه‌های غنی است. کتابخانه های دانشگاهی زمانی به موفقیت می‌رسند که اطلاعات و دانش جدید را در سطح گسترده‌ای از دانشگاه توزیع کرده و بکارگیری و استفاده از این اطلاعات توسط محققان دانشگاهی مسلما منجر به نوآوری و توسعه تکنولوژی خواهد شد و این در نتیجه بکارگیری صحیح از مدیریت دانش می تواند باشد. مسئولیت تعیین خط مشی‌ها، شناخت نیازهای جامعه دانشگاهی، برقراری ارتباط با مدیران واحدهای آموزشی و پژوهشی، و کسب اطلاع درباره برنامه‌های مربوط، تنظیم مقررات و برنامه‌ها، انتصاب‌ها و تعیین مسئولیت‌ها، تهیه و تنظیم بودجه کتابخانه و دفاع از آن، و نظارت بر هزینه‌های مربوط برعهده مدیر کتابخانه است. وی بر فعالیت همه بخش‌ها و واحدهای تابعه نظارت دارد و هدایت و هماهنگی عناصر و فعالیت‌های مختلف از جمله کارکنان، مجموعه، ساختمان، و خدمات کتابخانه از وظایف اوست.

کتابخانه دانشگاهی می‌تواند طیف وسیعی از خدمات گوناگون از قبیل آموزش استفاده‌کنندگان، امانت، مرجع، امانت بین کتابخانه‌ای، آگاهی‌رسانی جاری، اشاعه اطلاعات گزیده، تکثیر مواد، ترتیب جلسات سخنرانی در زمینه‌های مربوط به خدمات کتابخانه، ایجاد پایگاه‌های اطلاعاتی، خدمات کتابشناختی، و کاوش پیوسته را به جامعه دانشگاهی عرضه نماید؛ همچنین خدمات کتابخانه را در شکل گسترده‌تر می‌تواند برای پژوهشگران خارج از دانشگاه نیز ارائه دهد.          

تاکنون اسناد و مدارک کاغذی رایج‌ترین محمل‌های ثبت اطلاعات بوده‌اند. اما امروزه، محمل الکترونیکی به تنهایی یا به موازات محمل کاغذی برای ثبت و انتقال اطلاعات سازمانی به ‌کار گرفته می‌شود و شبکه‌های الکترونیکی درون سازمانی یا اینترانت‌ها بخش مهمی از سازوکار لازم برای ذخیره و مبادله اطلاعات را فراهم می‌کنند. طراحی، اجرا، نگهداری، و توسعه این سازوکار قلمرو عمل مدیریت اطلاعات است.                                                                        

 کتابخانه دانشکده فنی و حرفه ای تبریز در سال 1358 با عنوان کتابخانه آموزشکده فنی تبریز تاسیس گردیده است.

با توجه به اینکه اهداف دانشکده از اول بر پایه پیشرفت و ترقی بنا شده است و ریاست محترم دانشکده و اعضائ محترم هیات علمی محترم دانشکده بر اساس ابتکارات و خلاقیتهای خود ، مسئولین کتابخانه را بیش از پیش متاثر کردند تا همسوی آنها حرکت کرده و منابع کتابخانه ای را گسترش داده و سعی بر این بوده که منابع تازه و جدید در کتابخانه موجود باشند.  

 کتابخانه دانشکده فنی و حرفه ای  یک کتابخانه دانشگاهی است. مهمترین هدف این مرکز اطلاع رسانی و ارائه خدمات به دانشجویان، اساتید، کارمندان و اعضای هیات علمی است که جامعه استفاده کننده از این کتابخانه را تشکیل می دهند.        

 

 مدارک و اسناد موجود

انواع مدارک و اسناد موجود در کتابخانه دانشکده فنی وحرفه ای تبریزعمدتا کتاب، کتابهای الکترونیکی ، پایان نامه، و بخش مولتی مدیا هستند.

تعداد کتب فارسی: 6080 عنوان/ 12000 نسخه؛

تعداد کتب لاتین: 700 عنوان/ 1300 نسخه؛

کتابهای الکترونیکی:140 عنوان

بخش مولتی مدیا: 340 مدرک

پایان نامه : 510    عنوان

 بخشهای مختلف کتابخانه:

بخش مخزن کتابخانه و امانت

سالن مطالعه با گنجایش 400نفر 
 ارتباط با ما
       
ارتباط با :
ایمیل فرستنده :
نام و نام خانوادگی :
پیغام :
 


 
  آمار سايت
امروز : 329
ديروز : 2198
ماه : 8308
سال جاری : 104751
 
دمای فعلی
دما
رطوبت
سرعت باد
دید افقی
حداقل دما
حداکثر دما
وضعیت فردا
حداقل دما حداکثر دما سرعت باد