تاریخ : دوشنبه 10 شهريور 1393
کد 238

نايب رييس مجلس شوراي اسلامي : دانشگاه فني و حرفه اي يكي از مهم ترين دانشگاه هاي كشور است

نائب رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: دانشگاه‌ فني و حرفه‌اي ظرفيت‌هاي علمي ،كاربردي و مهارتي فراواني دارد كه بايستي از اين ظرفيت‌ها و امكانات موجود استفاده كند.

نايب رييس مجلس شوراي اسلامي :

دانشگاه فني و حرفه اي يكي از مهم ترين دانشگاه هاي كشور است

نائب رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: دانشگاه‌ فني و حرفه‌اي ظرفيت‌هاي علمي ،كاربردي و مهارتي فراواني دارد كه بايستي از اين ظرفيت‌ها و امكانات موجود استفاده كند.

 به گزارش روابط عمومي ، حجت‌الاسلام والمسلمين محمدحسن ابرترابي‌فرد در آئين افتتاح بيست و دومين جشنواره سراسري فرهنگي و هنري دانشگاه فني و حرفه‌اي كه در سالن همايش هاي دانشگاه فردوسي مشهد برگزار شد، اظهار داشت: خداوند در بسياري از آيات قرآن مسير سعادت و زندگي انسان‌ها را مشخص كرده است.
نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي افزود: براي رسيدن به بهترين زندگي و بهترين حيات كه آرزوي تمام انسان‌هاي عاقل و هوشمند و متفكر است اصولا چگونه زيستن و حيات در زندگي دنيا را قرآن در اختيار انسان قرار مي‌دهد، بر اين اساس حيات و زندگي در دنيا از امور تكويني بوده كه خداوند براي جامعه بشريت تعريف كرده است.
ابوترابي‌فرد حيات راستين را ثمره علم دانست و بيان كرد: انسان بدون عمل دستاوردي در عالم دنيا و آخرت نخواهد داشت كه براساس احاديثي كه از سوي مولاي متقيان علي بن ابيطالب به دست ما رسيده مي‌توان همه نگاه‌ها را به عمل و كار و تلاش دانست.
وي تلاش را زمينه سعادت انسان‌ها دانست و تصريح كرد: همه انسان‌ها بايد نگاه خود را معطوف به قلعه‌ها كنند و براي رسيدن به قلعه عظيم معرفت و كمال سعي كنند كه پشتيبان علم عمل است، بدون ترديد عمل صالح بدون همت و تلاش امكان ندارد و عمل آن‌گاه ظرفيت عمل صالح را به دست مي‌آورد كه پشتوانه علمي خود را براي رسيدن به هدفي درست و شايسته فراهم كند.
نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي بيان كرد: براساس آيات قرآن كريم ايمان و عمل باهم‌گره خورده و ايمان‌آورندگان كساني هستند كه به جايگاه رفيع علمي در دنيا و آخرت رسيده‌اند و بايد از اين علم و ايمان خود مراقبت‌هاي لازم را به عمل آورند.
ابوترابي‌فرد با بيان اينكه عمل صالح عملي است كه در آن معرفت‌‌هاي شناخت خداوند متعال باشد، گفت: تمامي انسان‌ها بايد براساس آنچه كه در اين دنيا كاشته‌اند براي زندگي پايانه خود كه همان آخرت است فراهم آورند.
وي دانشگاه فني و حرفه‌اي را يكي از مهمترين دانشگاه‌هاي ايران دانست و خاطرنشان كرد: دانشگاه‌هاي فني و حرفه‌اي ظرفيت‌هاي علمي و كاربردي دارند كه بايد از بهترين ظرفيت‌ها و امكانات موجود خود استفاده كنند تا بتوانند از اين طريق رشد علمي و عملي جامعه خويش را به بالاترين سطح برسانند.
نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه عمل و عمل لازمه يكديگر هستند، گفت: علم هر شخص جوشيده به منابع علمي و عملي آن فرد است و ايمان هم نتيجه علم و عمل است كه بنابراين ابتدا بايد خود را در علم و عمل بالا برد و سپس ايمان و باور قلبي خود را افزايش داد و عمل ثمره ارزشمند ايمان خدادادي است.
ابوترابي‌فرد تصريح كرد: اهل معرفت و خداشناسان بايد براي رسيدن به مدارج ايمان و باور انساني ابتدا علم خود را افزايش داده و سپس در مسير تكامل علم قدم بردارند كه اين نتيجه عمل تمام انسانهاست.
وي با بيان اينكه براي رسيدن به سلوك علمي ابتدا بايد شيطان را از خود دور كرد گفت:‌ بايد هوا و هوس، شهوت، لوائب دنيايي را از خود دور كرد كه اگر انسان اين كار را انجام ندهد نمي‌تواند به سلوك علمي كه خداوند تعريف كرده برسد؛ افرادي كه حب و بغض، شهوت و هوا و هوس خود را كنترل مي‌توانند به سلوك علمي دست پيدا كنند.
ابوترابي در سخنان خود اشاره‌اي به جلسه استيضاح وزير علوم داشت و بيان كرد: در جلسه استيضاح آقاي فرجي دانا از سلوك علمي بالايي برخوردار بود و در چارچوب دانش و اخلاق سخن مي‌گفت كه اين خود سبب افزايش شانيت و شخصيت اين انسان شد و اين بيانگر تربيت ديني اين فرد است.
نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي عمل صالح را بدون داشتن ايمان، تهي خواند و گفت: عمل صالح بدون ايمان و دانش و رشد اخلاقي هرگز به دست نمي‌آيد و ايمان بدون سلوك علمي معنا ندارد كه براين اساس ايمان هم راه سعادت و خوشبختي را به انسانها نشان مي‌دهد و هم مي‌تواند براي رسيدن به خوشبختي انسان را مديريت كند، اگر اينگونه باشد نتيجه‌اش حيات طيبه مي‌شود.
ابوترابي‌فرد بيان كرد: حيات طيبه سبب اين مي‌شود كه نيازهاي انسان‌ها را تامين كند و همچنين نياز به حيات مادي و معنوي را برطرف مي‌سازد و هر قدمي كه براي سلوك علمي برداشته شود كه نتيجه هر عملي حيات طيبه است.
وي بيان كرد: اگر گفتار طيب انگيزه‌ها و قدم‌هاي انسان‌ها در مسير علم و عمل برداشته شود، سبب اين مي‌شود كه بتوانيم از آن طريق خود را به كمال و معرفت خدايي برسانيم كه ثمره اين حيات طيبه داشتن جايگاه رفيع در دنيا و آخرت است.
نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي حيات طيبه را يكي از مهمترين مولفه‌هاي جامعه اسلامي دانست و تصريح كرد: اصولا حيات طيبه خانه، جامعه و دانشگاه را دربر مي‌گيرد؛ با توجه به اينكه ما اكنون به مرحله‌اي از حيات طيبه رسيده‌ايم اما حيات طيبه جامعه مورد نظر ما جامعه‌اي است كه نمونه عالي آن در زمان ظهور حضرت ولي‌عصر(عج) خواهيم ديد.

در حاشيه اين مراسم نيز حجت الاسلام پژمان فر  ، با اشاره به اين مطلب كه يكي از مشكلات ما در دانشگاه‌ها فاصله  بين علم و صنعت است اظهار كرد: توليدات دانشجويي نقش به سزايي در پيشبرد اهداف جمهوري اسلامي ايران دارند كه بر اين اساس با توجه به شرايطي كه دانشجويان دارند و در مسير علم و پويايي حركت مي‌كنند مي‌توانند در زمينه برتر شدن ايران در تمامي زمينه‌ها كمك كنند.

عضو كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي گفت: سبب ايجاد تعادل مابين دانشگاه و صنعت شويم كه خود سبب ايجاد اشتغال و كاهش نرخ بيكاري در كشور مي‌شود و همين طور به آثار و توليدات دانشجويي مي‌توان از2 ديدگاه نگاه كرد كه يكي از ان‌ها اين است كه  دانشجويان با ايجاد آثار متفاوت جرات و جسارتي پيدا مي‍‌كنند كه خود را به سمت كار‌هاي پژوهشي و آموزشي سوق دهند و از اين طريق بتوانند اثر جديدي را خلق كنند و بعد ديگر اين است كه اين آثار خود مي‌تواند زمينه ساز حل شدن معضلات ابتدا در دانشگاه‌ها و پس از آن برطرف شدن مشكلات جامعه شود.
پژمانفر بيان كرد: در مسائلي كه دانشجويان وارد كار شده اند و به آن‌ها اعتماد شده است تمام امور به بهترين نحو ارائه شده است كه اين خود بيانگر  وجود خلاقيت و استعداد برتر در دانشجويان ايراني است.
وي با بيان اينكه مجلس شوراي اسلامي از هيچ كمكي براي حمايت از دانشجويان كوتاهي نمي‌كند گفت: ما در مجلس شوراي اسلامي توجه ويژه‌اي به دانشجويان داشته ايم و حمايت‌هاي لازم را انجام داده ايم اما بر اساس قانون بنياد ملي نخبگان به عنوان متولي دانشجويان انتخاب شده است تا بتوان از اين طريق هم حمايت‌هاي لازم را به عمل اورده باشد و هم بتواند باعث ايجاد پل موفقيتي در دانشجويان شود.
عضو كميسيون فرهنگي مجلس بيان كرد: يكي از مشكلات ما در دانشگاه‌ها فاصله  بين علم و صنعت است كه بايد در ابتدا اينگونه مسائل را كنترل كنيم تا  از اين بتوانيم از اين طريق سبب ايجاد تعادل مابين دانشگاه و صنعت شويم كه خود سبب ايجاد اشتغال و كاهش نرخ بيكاري در كشور مي‌شود.
پژمانفر در خصوص برگزاري چنين  جشنواره‌هايي اظهار كرد: برگزاري چنين جشنواره‌هايي مي‌تواند سبب كم كردن فاصله بين علم و صنعت و دانشگاه شود كه خود سبب ايجاد مشاغل جديد و  در ابتدا  سبب حل شدن معضلات و مشكلات دانشگاه‌ها شده و پس از آن سبب حل شدن مسائل جامعه اسلامي شود.

  • نوشته شده
  • در دوشنبه 10 شهريور 1393
  • ساعت 12
  • توسط روابط عمومی
  • ویرایش شده
  • در ***
  • ساعت --
  • توسط
نظرات شما
captcha refresh